Vybrat vhodnou svítilnu, aby vyhovovala přesně vašim požadavkům s ohledem na to, jakým způsobem ji budete využívat může být pro někoho složité. Tímto článkem vám pomůžeme upřesnit některé náležitosti, parametry a druhy svítilen. Díky tomu by měl být pro vás výběr snazší.
Vyrážíte do hor, na vodu, na noční střelecký výcvik a potřebujete kvalitní svítilnu? Je třeba si v prvé řadě uvědomit účel použití svítilny. Kde a jak ji budete používat i další aspekty, jako je typ svítilny, velikost, hmotnost, výkon, způsob napájení, výdrž a další.
Při běhu nebo chůzi v náročném terénu se hodí mít volné obě ruce, proto se bude nejvíce hodit čelová svítilna neboli čelovka. Tato svítilna, jak už název napovídá, se umisťuje pomocí popruhů na hlavu a tělo svítilny je v oblasti čela. Kam se podíváte, tam čelovka svítí. Některé čelovky je možné upevnit na kšilt, čepici či například na hrudní popruh batohu.
Baterie u čelovky jsou buď přímo spojené s reflektorem, nebo jsou umístěné v pouzdře na opačné straně gumového pásku. U výkonnějších čelovek bývají baterie v pouzdře u pasu a do reflektoru vede kabel. Čelovka má různé rozměry a bývá odolná vůči různým vlivům počasí. Některé jsou dokonce vodotěsné. Jako baterie se nejčastěji používají minitužkové články AAA nebo klasické tužkové baterie, vyskytují se ale i akumulátory, které snadno dobijete pomocí USB kabelu. Jako zdroj světla se v současné době používá výkonná a efektivní LED technologie. Kromě hlavního zdroje světla jsou čelovky často vybavené přídavnými světly. Čelovka tak může mít například červené světlo, které svítí konstatně či bliká.
Čelovku můžete samozřejmě využívat i při jiných aktivitách než je turistika či běh. Své uplatnění najde i mezi horolezci, řemeslníky (eletrikáři, instalatéry, kominíky atd.), nadšenci airsoftu či paintballu. Hodit se může i příslušníkům Policie ČR, Armády či jiných bezpečnostních složek při nočních služebních úkonech a akcích.
Kapesní svítilna se stane vaším EDC pomocníkem. Tedy takovým, který by se vám mohl hodit každý den, ať už budete kdekoliv a dělat cokoliv. Kapesní svítilny mají zpravidla kompaktní rozměry tak, aby se vešly do kapsy, do pouzdra a nebo k zavěšení na opasek. Jsou svítilny, které jsou vybavené praktickým kapesním klipem.
Svítilny jsou vyráběné z různých materiálů, které se rozlišují různou pevností, odolností a hmotností. Řada těchto svítilen je vyráběna jako voděoodolná a nárazuvzdorná, což umožňuje jejich nasazení i v náročních podmínkách.
Možnosti použití kapesních svítilen jsou mnohostranné. Poslouží jako náhradní osvětlení při výpadku dodávek elektrické energie v domácnostech, při nočních cestách pěšky nebo nocování v přírodě. Specializované typy používají záchranáři, policisté či hasiči.
Hlavním úkolem taktické svítilny na krátkou či dlouhou zbraň je osvětlení prostoru se špatnou viditelností. Taková svítilna může taktéž plnit pomocnou funkci při míření díky integrovanému laseru. Další důležitou vlastností je i to, že v případě potřeby světelně oslníte nepřítele, který stojí proti vám.
Je třeba si při pořizování takové svítilny uvědomit, na kterou zbraň se bude usazovat. Není vhodné svítilnu určenou pro krátkou zbraň umístit na dlouhou kvůli většímu zpětnému rázu, který svítilnu může poškodit. Je tedy důležité výběr zbraňové svítilny správně posoudit.
Svítilna se ke zbrani uchycuje různými způsoby. Může to být na lučík nebo na rail zbraně. Taková svítilna musí i něco vydržet, a proto jsou často velice odolné a pevné. Mají i různé způsoby spuštění. Některé mají klasické tlačítko na těle svítilny. Jiné se zapínají pomocí kabelu, který se protáhne až k prostoru spouště zbraně tak, aby spuštění bylo co nejrychlejší. Jsou svítilny, které se zapínají automaticky po zvukovém (výstřel) či pohybovém efektu.
Tyto miniaturní svítilny jsou vhodné k nošení na klíčích, kdekoliv po kapsách nebo v kabelce. Takovou svítilnu můžete použít při otevírání dvěří, při hledání věcí v batohu, při osvětlení tmavých zákoutí při návratu domů, ale jsou vhodné i jako signalizace v případě nouze. Tyto micro svítilny jsou často vybavené i něčím navíc. Může to být například píšťalka, která také dobře poslouží jako signál v případě nebezpečí nebo červené reflexní světlo.
I u těchto svítilen se především používá LED technologie, kdy napájení probíhá především pomocí "knoflíkových" baterií CR2. I přes malé rozměry jsou často velice výkonné. Výdrž je u svítilen různá, od pár, až po několik desítek hodin.
Ať už si vyberete jakoukoliv svítilnu k vašemu určení, je třeba si uvědomit, že každá svítilna má své důležité parametry a vlastnosti, které mají také důležitou roli při výběru. Těmito parametry nejčastěji jsou:
Při výběru se můžete řídit dále těmito vlastnostmi: