Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Vojenské hodnosti v Armádě České republiky

Status vojenské hodnosti formuluje nejen pozici, ale i ručení a práva vojáka v armádě. Celkově v armádě utváří tzv. hierarchii. V článku si rozlišíme rozdíl mezi stejnými pozicemi - tzn. jak rozlišíme hodnosti v armádě pokud jde o nadřízenost a podřízenost ve shodných hodnostech.

Vojenské hodnosti v Armádě České republiky

Hodnosti v armádě 

Nabytí vyšší vojenské hodnosti se nazývá povýšení. Degradace je naopak její odebrání a udělené nižší hodnosti. 

Jak se hodností označení dělí?

Hodnostní označení se dělí na:

Kovová označení hodnosti 

Označením jsou zlaté či stříbrné hvězdy, zlaté či stříbrné hodnostní pásky a stříbrné hodnostní knoflíčky. Na pokrývkách hlavy vojáků či vojákyň České armády (AČR) jsou kovová označení umístěny ve zmenšeném provedení.

Tištěná a vyšívaná označení hodnosti 

Jsou buď na černém nebo béžovém podkladu. Pro hodnostní sbor mužstvo, sbor poddůstojníci a sbor praporčíci jsou v barvě šedé. Pro nižší důstojníky a sbor vyšších důstojníků a generálů jsou v barvě okrové či hnědě.  

Tištěné či vyšívané hodnostní označení se užívá na služebním stejnokroji a to v zeleném, či béžovém potisku. Je stejné pro všechny složky armády.  

Ve zmenšeném provedení je vyšívané hodnostní označení v zelené nebo béžové barvě umístěno na čepici a klobouku služebního stejnokroje. U vojáků Hradní stráže se používá hodnostní označení v červené nebo bílé barvě.

Historie hodností armády

Historické foto českých vojáků

První Československá armáda a její hodnosti 

První Československá armáda tvořila ozbrojené síly v roce 1918 až po rok 1992. Až do roku 1919 se hodnosti v armádě nelišily od hodností v rakousko-uherské armádě, od které je převzala. Poté proběhly první změny a v roce 1920 se systém hodností v armádě změnil a je stále v určitém stylu dodržovaný. 

  • Mužstvo: vojín (voj.), svobodník (svob.) 
  • Poddůstojníci: desátník (des.), četař (čet.) 
  • Rotmistři: rotný (rtn.), rotmistr (rtm.), štábní rotmistr (šrtm.), praporčík (prap.), štábní praporčík (šprap.) 
  • Důstojníci: podporučík (ppor.), poručík (por.), nadporučík (npor.), kapitán (kpt.), štábní kapitán (škpt.), major (mjr.), podplukovník (pplk.), plukovník (plk.) 
  • Generálové: generál (gen.), brigádní generál (brig.gen.), divizní generál , armádní generál (arm.gen.) 

 Armáda po druhé světové válce převzala soustavu hodností z předválečné armády. Pak od roku 1949 krok za krokem přecházela na sovětský systém.

  • Mužstvo: vojín (voj.) 
  • Poddůstojníci: svobodník (svob.), desátník (des.), četař (čet,), rotný (rtn.), staršina 
  • Důstojníci: podporučík (ppor.), poručík (por.), nadporučík (npor.), kapitán (kpt.), štábní kapitán (škpt.), major (mjr.), podplukovník (pplk.), plukovník (plk.) 
  • Generálové: brigádní generál (brig.gen.), divizní generál, sborový generál, armádní generál (arm.gen.), vrchní velitel branné moci 
ČSLA a její hodnosti v armádě

ČSLA vznikala v roce 1954, i když šlo jen o přejmenování, převzala s sebou i stejné rozdělení hodností. V roce 1958 přišla první změna a to, že hodnost staršiny byla nahrazena rotmistrem.  

Dělení hodností s malými změnami bylo podobné dnešnímu. Týkalo se i restituované Československé armádě. Neoficiálně se hodnost staršina používala do roku 1989 pro výkonného praporčíka (eventuelně poddůstojníka), který se staral o materiální zabezpečení jednotky. 

  • Mužstvo: vojín (voj.) 
  • Poddůstojníci: svobodník (svob.), desátník (des.), četař (čet.), staršina (do r. 1958), 
  • Praporčíci: rotný (rtn.), rotmistr (rtm.)(od r. 1958), nadrotmistr (nrtm.)(od r. 1958), 
  • Důstojníci: podporučík (ppor.), poručík (por.), nadporučík (npor.), kapitán (kpt.), major (mjr.), podplukovník (pplk.), plukovník (plk.) 
  • Generálové: generálmajor (genmjr.), generálporučík (genpor.), generálplukovník (genplk.), armádní generál 
Novodobá historie Armády ČR a její hodnosti 

Při vzniku 1. ledna 1993 převzala armáda stejně, jako se tomu stávalo v minulosti, hodnosti armády předchozí. Až společně s novými zákony o ozbrojených silách ČR se hodnosti v armádě upravily.

 Hodnost AČR vojín

Hodnost AČR svobodník   Hodnost AČR desátník   Hodnost AČR četař

Hodnost AČR rotný​   Hodnost AČR rotmistr   Hodnost AČR nadrotmistr

  Hodnost AČR praporčík​   Hodnost AČR nadpraporčík Hodnost AČR štábní praporčík

     podplukovník (pplk.), plukovník (plk.)

Hodnost AČR podporučík  Hodnost AČR poručík  Hodnost AČR nadporučík  Hodnost AČR kapitán  Hodnost AČR major  Hodnost AČR podplukovník  Hodnost AČR plukovník

  • Generálové: brigádní generál (brig.gen.), generálmajor (genmjr.), generálporučík (genpor.), armádní generál (arm.gen.)

Hodnost AČR brigádní generál  Hodnost AČR generálmajor  Hodnost AČR generálporučík  Hodnost AČR armádní generál

 V roce 2011 proběhla reforma, kdy byly zrušeny hodnosti štábní rotmistr, podpraporčík a podporučík a oprava proběhla v rozdělení hodnostních sborů na stav současný.

Hodnosti vojáků AČR

Hodnosti armády v NATO 

V armádách NATO se vyskytují jen dva hodnostní oddíly, a to: 

Důstojnické hodnosti (Officer ranks) OF1 - OF10 (vzestupně), používající se pro důstojníky. 

Ostatní hodnosti (Other ranks) OR1 - OR9 (vzestupně), používající se pro ostatní vojáky. 

Věřím, že Vám článek pomohl a udělali jste si základní obrázek o tom, jak v armádě hodnosti fungují. V našem sortimentu najdete jak hodnostní a služební označení, tak i kvalitní nášivky s vtipnými motivy, zdravotnická označení, vojenské jmenovky, apod. 

Vojáci v uniformě s hodností

Zdroje: 

https://www.zakonyprolidi.cz

https://cs.wikipedia.org

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku