Taktická zdravotnická škrtidla (vojenské turnikety) jsou nezbytnou součástí zdravotnického vybavení moderních armád. V nabídce Armedu naleznete škrtidla značky C-A-T® (Combat Application Tourniquet®), které i za použití jednou rukou kompletně uzavřou tok krve u traumatických poranění se závažným krvácením. Zdravotnické turnikety jsou vysoce efektivní, jejich využití je přesto snadné i pro osoby bez zdravotnického vzdělání. Vojenský turniket by měl být součástí každé dobře vybavené lékárničky. Jsou vhodné nejen do výbavy profesionálních vojáků, ale i cyklistů, horolezců a extrémních sportovců. Taktické turnikety jsou také vhodným doplňkem standardního vybavení autolékárničky ve vašem autě. Zdravotnickým turniketem ošetřujeme zranění, u kterých rozhodují sekundy. Je proto vhodné ho mít připravený k použití ve vhodném pouzdře nebo držáku. Díky použití držáku nebo pouzdra se k turniketu snadno dostanete a neztratíte tak drahocenný čas.
Turniket je hlavní součast Individual First Aid Kit (IFAK). K čemu je IFAK určený a co by v něm mělo být si můžete přečíst na našem blogu.
více informacíZákladním úkolem škrtidla, zaškrcovadla nebo turniketu, je zastavit tepenné krvácení. V závislosti na druhu škrtidla je pak ale rozdíl v jeho podobě a využití. V praxi tak dnes nejčastěji vidíme taktická armádní zaškrcovadla, neboli vojenské turnikety, a zdravotnická zaškrcovadla.
Turniket, nazývaný též taktické armádní zaškrcovadlo, je nezbytnou součástí zdravotnického vybavení moderních armád a každé vybavené záchranářské jednotky. Turniket, rovněž někdy podle svého francouzského původu slova psán jako tourniquet, existuje v několika podobách. V praxi se pak nejčastěji jedná o pevný textilní popruh o šířce mezi cca 35-50 mm, která je doplněn o upínací a stahovací zařízení, které kroucením turniket utáhne. Důležitá vlastnost urniketu je jeho efektivnost, jednoduchost použití a hlavně možnost utáhnutí jednou rukou, což je nepostradatelné při použití v sebezáchraně ve válečném poli.
Běžný civilní uživatel se však nejčastěji setká se zdravotnickým škrtidlem a to například při odběru krve u svého doktora nebo v nemocnici při zavádění nitrožilní kanyly. Tato škrtidla, která jsou nejčastěji gumová, stahují končetinu jen minimálně a nejsou určena pro použití při životu ohrožujícím krvácení z tepny. Jejich smyslem je pouze zabránit odtoku žilní krve a tím ulehčit lokalizaci cév pro následné lékařské zákroky.