Historie švédské značky Morakniv se začíná psát už v roce 1891 v okolí města Mora. Tehdy si Frost-Erik Erson ve vesnici Östnor založil továrnu na dřevěné sáně. Aby se zužitkoval zbylý materiál, vyráběla továrna mimo jiné nože – to se později ukázalo jako úspěšný podnikatelský záměr. Od roku 1904 se Frosts zaměřoval výhradně na výrobu nožů. Krång-Johan Eriksson, který původně pracoval ve společnosti Frosts, založil v roce 1912 v Östnoru vlastní výrobu nožů. V roce 1961 odkoupil společnost Bud-Carla Anderssona, který kromě nožů vyráběl i známé vrtáky do ledu. V roce 2005 se Frosts stává stoprocentní dceřinou společností továrny na nože KJ Eriksson, mění se název společnosti na Mora of Sweden. Později se veškerá výroba přesouvá pod jednu střechu – do sídla společnosti KJ Eriksson a od roku 2016 nese společnost název Morakniv AB.
Společnost Morakniv vyrábí nejen nože outdoorové, ale také pracovní, řezbářské, rybářské, houbařské, podkovářské a kuchyňské. Stala se uznávanou značkou nožů, protože klade důraz na kvalitu. Díky výrobě ve Švédsku má Morakniv kontrolu nad každým krokem složitého procesu výroby nože, neustále vyhodnocuje jednotlivé fáze výroby a hledá způsoby, jak být ještě lepší a efektivnější. Snaží se stále minimalizovat dopad na životní prostředí. Prioritou značky Morakniv je používání obnovitelných a opakovaně použitelných materiálů. Mají certifikaci podle norem kvality ISO 9001: 2015 a ISO 14001: 2015.
Pokud hledáte nože s vynikajícím poměrem cena-výkon, nože Morakniv jsou skvělou volbou. Nabízejí kvalitu, spolehlivost a širokou paletu modelů nožů za rozumnou cenu, což z nich činí oblíbené nože mnoha outdoorových nadšenců – a nejen jich - po celém světě.
Potřebujete poradit s výběrem nože? Přečtěte si náš článek o základním rozdělení ocelí nožů. Vybíráte nůž s pevnou čepelí? Přečtěte si náš příspěvek podle čeho vybrat nůž s pevnou čepelí. Vybíráte nůž se sklopnou čepelí? Přečtěte si náš příspěvek na téma zavírací nože.
více informacíPodíváme se na pár základních parametrů, podle kterých si můžete vašeho nového parťáka vybrat.
Ostří nože můžeme rozdělit na:
O nožířských ocelích jsme se podrobněji rozepsali v článku, který naleznete zde.
Toto je čistě subjektivní záležitost. Někomu vyhovují pevné a zároveň lehké kratonové či zytelové rukojeti, někdo naopak upřednostní méně odolnou pogumovanou, která zabraňuje vyklouznutí nože a případné zranění při práci ve zhoršených klimatických podmínkách (deštivo, mokro). Rukojeti nožů z naší nabídky mají rukojeti ergonomicky tvarované tak, aby zajistili perfektní manipulaci s nožem a pevný úchop.
Fulltang provedení znamená, že je čepel protažena až do rukojeti nože a tím zvyšuje jeho celkovou pevnost a zlepšuje manipulaci. Nůž je tedy prakticky nemožné zlomit.
Délka čepele je také velmi subjektivní parametr a je to na zvážení každého z vás. Je třeba se rozhodnout, k čemu budete nůž používat - pokud s ním budete chtít v lese štípat dříví, bude se hodit delší čepel, pokud se ale chystáte připravovat buřty na táborák, je na místě volba kratší čepele.
Délku rukojeti je vhodné zvolit dle velikosti dlaně a očekávaného použití. Pokud budete s nožem provádět náročnější práci, je vhodné mít rukojeť větší, pokud chcete nůž nosit skrytě, je vhodné zvolit tenkou a krátkou nenápadnou rukojeť.
Pokud si chcete zachovat styl, je vhodné vybrat barvu nože tak, aby barevně ladil ke zbytku výbavy, protože je důležité, aby se vám nůž líbil. Vojenské nože jsou oblíbené v coyote či olivové barvě kvůli maskování, survival nože jsou naopak spíše ve výrazných až svítivých barvách, aby jste nůž snadno našli v přírodě, v případě, že jej někde zapomenete.
Vybírat podle hmotnosti doporučujeme podle způsobu použití nože. Pokud chcete mít parťáka pro každodenní nošení, například v opaskovém pouzdře, doporučujeme lehčí nůž. Co se týče nožů na náročnější manuální práci, doporučujeme těžší, váhový rozdíl je při práci opravdu znát.
NSN je 14místný kód nesoucí nože, které jsou schváleny všemi členy NATO pro vojenské použití. U takového zboží máte jistotu té nejvyšší kvality.
Nože z našeho sortimentu jsou většinou dodávány s pouzdrem v balení. Nejdůležitější je u pouzdra systém nošení, které mají vojenské nože většinou v MOLLE vazbě, zatímco civilní nože jsou na nošení na opasku. Co se týče materiálu pouzdra, oblíbené jsou z plastových materiálů odolných vůči proříznutí, které zajistí bezpečné přenášení vašeho nože. U survival nožů jsou na pouzdrech nejrůznější vychytávky a kapsy se škrtátky.
Pokud potřebujete s výběrem nože poradit a nebo si chcete svůj budoucí nůž osobně vyzkoušet, neváhejte s návštěvou jedné z našich kamenných prodejen, které máme na Praze 9, v Táboře, Plzni, Pardubicích, Brně a ve Vyškově.