Ráže .380 ACP je známá také pod názvy 9 mm Browning Court nebo 9 mm Short. Jedná se o náboj určený pro menší pistole. Častým typem zbraně používajícím náboj .380 ACP jsou pistole s mechanismem blowback. Nejznámější modely pistolí jsou např. Walther PPK nebo Beretta Cheetah.
Výběr vhodné pistole není úplně jednoduchá věc. Zamyslete se nejdříve nad tím, k jakému účelu zbraň pořizujete a jak často ji budete používat. Více informací o tom, co zvážit a na co si dát pozor naleznete v našem článku "jak vybrat první zbraň". Pokud si nejste jisti, napište nám na zbrane@armed.cz, rádi vám poradíme.
Veškeré z nabízených modelů skladem si můžete přímo nebo po předchozí domluvě prohlédnout na kterékoliv z našich poboček po celé ČR. Specializací Armedu jsou zbraně značky Glock a Walther. Na obě uvedené značky máme vyškolené zbrojíře. Nezapomeňte se také podívat na malorážky nebo revolvery! Z doplňků pak určitě stojí za zvážení i pistolový tlumič hluku výstřelu, pro který však potřebujete hlaveň se závitem.
více informacíZbraň vhodná na sebeobranu – tím je míněn zejména výkon, typ a ráže použitého náboje. Asi zde nevyslovíme žádné tajemství, když řekneme, že 99% střelců v našich zeměpisných šířkách volí ráži 9 mm Luger (neboli 9x19 mm). Má to svůj význam: náboj 9 mm Luger je nejrozšířenější pistolový náboj na světě, vyrábí se pro něj největší množství zbraní a jeho parametry jsou ideálním skloubením výkonu, spolehlivosti, přesnosti, zpětného rázu a ekonomické dostupnosti. Za nás rozhodně pro začátečníky doporučujeme tuto ráži, i když má samozřejmě i své nevýhody – uvedené výhody ale významně převažují!
Rozměry a hmotnost – zde je třeba odlišit, zda danou zbraň poptává křehká dáma (i s kramflíčkama 150 cm a 40 kg) nebo dřevorubec 120 kg / 190 cm. Oba případy jsou trochu extrémní, ale poslouží dobře ke zdůraznění faktu, že zbraň si musíme vybírat také dle vlastní tělesné konstituce. Čím menší a lehčí zbraň bude, tím divočejší bude při střelbě. Proto bychom žádnému začátečníkovi nedoporučovali super-kompaktní zbraně jako je třeba Glock 43 nebo Ruger LC9s Pro a naopak, pokud nemáte hned ambice na závodní střelbu, nedoporučili bychom zbraně jako je CZ 75 Shadow, Walther Q5 Match apod.
Vhodnost pro skryté nošení – tato charakteristika je úzce spjatá s předchozím bodem, vhodnější pro skryté nošení jsou samozřejmě zbraně menší a lehčí, nicméně jsou zde ještě další parametry ke zvážení: Zbraně pro každodenní skryté nošení musejí být bezpodmínečně bezpečné – tedy žádné sportovní speciály s odlehčenými spouštěmi nebo dokonce odstraněnými pojistkami apod.! Rovněž je dobré zvážit, zda nutně potřebujeme zbraň s vnějším bicím kohoutem, případně dalšími výstupky a ostrými hranami – to vše Vám bude trhat oděv a bude to činit nošení nepříjemným. Dalším faktorem je kvalita povrchové úpravy, a to na všech plochách (i vnitřních) – lidský pot je velmi agresivní a pokud zbraň nebude mít dostatečně kvalitně ošetřené povrchy, brzo na ní bude nošení „na těle“ znát.
Ergonomie – zjednodušeně tvar, kvalita úchopu a dosažitelnosti ovládacích prvků. Tento parametr je do značné míry individuální a subjektivní, proto je třeba bezpodmínečně zbraň před pořízením dostatečně vyzkoušet nebo alespoň „osahat“.
Spolehlivost a životnost - Parametry jsou u moderních zbraní velmi srovnatelné a jaksi automaticky se předpokládá, že všechny prodávané zbraně jsou spolehlivé a mají vysokou životnost. My v Armedu nabízíme pouze produkty, o jejichž kvalitě nepochybujeme!
Cenová dostupnost – zde je třeba zvažovat nejen primární náklady na pořízení samotné zbraně, ale případně druhotné výdaje na příslušenství a doplňky. Zde předesíláme, že než abychom našim zákazníkům za každou cenu prodali co nejvíc nejdražšího vybavení, snažíme se vždy nabídnout dokonalou službu a její součástí je i poradenství. A základní rada zní: necpěte peníze do doplňků, o nichž nejste zcela přesvědčeni, že je nezbytně potřebujete, dejte peníze do nábojů a střelnice jděte střílet a cvičit!