Německá zbrojovka Walther, přesněji řečeno Carl Walther byla založena Carlem Waltherem v roce 1886. Již více než 140 let tak vyrábí střelné zbraně pro služební i sportovní použití. Původní továrna v Zella-Mehlis byla po rozdělení Německa opuštěna a zbrojovka od 50. let 20. století sídlí v Ulmu ve spolkové zemi Bádensko-Württenbersko. Firma Walther je dnes proslulá především svými modely pistolí a to zejména modely PPK, PPQ a PPS. Společnost je ovšem známá i ve světě nožů. Nože Walther vyrábí jak zavírací, tak i s pevnou čepelí. Typický nůž Walther je pak často charakterizován stejnými znaky jako ony legendární střelné zbraně z fabrik tohoto renomovaného výrobce - kvalitní, odolný a precizně zpracovaný. Sláva značky Walther začala s uvedením modelu PP (Polizei Pistole) a zejména modelu PPK (Polizei Pistole Kriminalmodell), jenž se stal ikonickou zbraní agenta 007. Dalším slavným modelem je Walther P38, který se nechvalně zviditelnil v rukách příslušníků Wehrmachtu, nicméně dále pak sloužil i v odlehčené verzi P-1 v Bundeswehru až do 90. let. V roce 1993 se Walther stal součástí koncernu Umarex. Walther dále vyrábí moderní služební pistole, zejména z řady PPQ a PPS, Umarex pak nabízí jejich airsoftové a plynové varianty. Walther se také dlouhodobě zaměřuje na sportovní střelbu a proto nabízí speciálně upravené sportovní varianty původně služebního modelu PPQ a dále má ve své nabídce celou řadu špičkových sportovních vzduchových a malorážkových zbraní pro olympijské disciplíny. Máte za sebou zkoušky na ZP? Zde vám poradíme jak vybrat první zbraň. Veškeré z nabízených modelů dlouhých zbraní skladem si můžete po předchozí domluvě prohlédnout v našich prodejnách v Praze, v Brně, ve Vyškově nebo v Táboře. S případnými odbornými dotazy nás neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese zbrane@armed.cz. |
Při výstřelu se zapálí výbušná směs v náboji a horké rozpínající se plyny vytlačí střelu vysokou rychlostí z hlavně. Ve chvíli, kdy střela opustí hlaveň, uvolňí se přetlak horkého plynu do okolní atmosféry a rychle chladne. Tento únik plynů způsobuje hluk, který lze částečně utlumit zpomalením úniku plynů ze zbraně právě pomocí tlumiče hluku výstřelu. Další hluk pak způsobuje sonický (balistický) třesk, kdy střela překoná po opuštění hlavně zbraně rychlost zvuku. Tento hluk je pak možné omezit použitím subsonického střeliva, které má slabší prachovou náplň a střela letí rychlostí pomalejší, než je rychlost zvuku ve vzduchu.
Tlumič má většinou tvar válce z oceli nebo hliníku a je rozdělený do několika dutých komor (většinou od 4 do 15). Komora tlumiče nejblíže k ústí hlavně bývá největší a další komory tlumiče jsou pak menší. Díky přepážkám mezi komorami se uvolněný horký plyn rozpíná do okolního prostředí pomaleji. Přepážky mezi komorami se dělí na bezkontaktní a kontaktní.
Hluk při výstřelu ze zbraně nejde potlačit úplně. Tlumiče na zbraně nefungují tak efektivně, jak to známe z akčních filmů. Tlumiče utlumí hluk výstřelu pouze částečně a je tak stále dobře slyšet. Jejich účinnost závisí na použitém střelivu, ráži projektilu a jeho rychlosti. Životnost tlumičů se odvíjí od konstrukce a použitých materiálů a kvalitní tlumiče můžou být i dražší než samotná zbraň.