Schmeisser je legendární německá firma, která vyrobila první samopal MP 18 a posléze navázala i první útočnou puškou na světě StG 44. I dnes firma stále kráčí ve šlépějích Hugo Schmeissera a přináší na zbraňový trh inovaci a slavnou německou kvalitu. Bez ohledu na to, jestli jsou dnešní zbraně Schmeisser vyráběny pro lovce, sportovce nebo ozbrojené složky policie a armád NATO (firma je jedním ze čtyř licencovaných dodavatelů ručních zbraní NATO a Bundeswehr pod číslem NATO: CF537) všechny zbraně jsou vyráběné v Německu pod velice přísnou certifikací ISO 9001. Díky vysokým nárokům na každou součástku zbraně a nejmodernějším výrobním procesům tak i dnes, desítky let po smrti duchovního otce této společnosti, Schmeisser Germany stále vyrábí naprostou špičku mezi zbraněmi pro ozbrojené složky i civilní uživatele. |
Ačkoliv jsou slova kompenzátor a úsťová brzda častou používána jako synonyma, jedná se o dvě úsťová zařízení s nepatrně odlišnými funkcemi. Společné mají to, že obě úsťová zařízení zlepšují ovládání zbraně při střelbě - ať už máte nainstalovaný kompenzátor zdvihu nebo úsťovou brzdu, tak platí, že střelba ze zbraně je pohodlnější a míra pohodlí roste s balistickým výkonem zbraně. Technické vysvětlení je komplikovanější, ale laicky se dá říct, že úsťová brzda odstraňuje příčinu zdvihu hlavně zbraně, kdežto kompenzátor zdvihu eliminuje následek (tj. samotný zdvih).
Úsťová brzda je vhodná především pro dlouhé zbraně, které jsou při střelbě upřeny o rameno střelce. Zmenšením klopného momentu kolem ramena střelce pak úsťová brzda redukuje zpětný ráz zbraně a tím i následný zdvih ústí hlavně. V principu se také dá říct, že úsťová brzda je účinnější než kompenzátor zdvihu. Úsťová brzda ovlivňuje působení vytékajících plynů na plochu orientovanou kolmo k ose hlavně - případně ve směru osy hlavně směrem dopředu - čímž se při střelbě snižuje pohyb zbraně směrem vzad.
Kompenzátor, kterému se přesněji říká “kompenzátor zdvihu”, je obecně doporučován pro kratší, samonabíjecí zbraně střílející jednotlivými ranami. Jak již jméno napovídá, kompenzátor zdvihu potlačuje zdvih ústí hlavně při střelbě. Kompenzátor toho docílí změnou směru proudění prachových plynů vytékajících z hlavně zbraně při výstřelu. V praxi je tak střelec schopný lépe a snadněji kontrolovat míření zbraň, díky čemuž je pak střelec schopný střílet rychleji a přesněji. U jednoranných a opakovacích zbraní je pak využití kompenzátoru zdvihu takřka zbytečné.