Americká značka "5.11 Tactical" byla založena v americkém státě Kalifornie horolezcem Royalem Robbinsem. Robbins si při zdolávání nejvyšší hory USA všímal, že kalhoty, které má na sobě, nejsou zcela vhodné při takové extrémní činnosti, jakou je lezení. Rozhodl se, že vyrobí kalhoty, které budou maximálně odolné a funkční. Psal se rok 1968, kdy začal Robbins vyrábět kalhoty s označením "5.11".
Název "5.11" pochází z nejvyšší úrovně obtížnosti horolezectví, která byla uvedena v Yosemitském desítkovém systému v Yosemitském národním parku, který vyvinul Robbins v padesátých letech minulého století.
V roce 2003 získala značka nynější podobu. Ta se nyní soustředí nejen na horolezce a outdoor, ale své produkty dodává i FBI, armádě, policii, hasičům, záchranářům, pobřežní stráži, horské službě a dalším složkám po celém světě.
Výcviková akademie FBI spolupracuje se značkou "5.11" od roku 1992, kdy začala používat jejich kalhoty při tréninku svých agentů.
více informacíNevíte si rady s výběrem nože? Existuje několik parametrů, podle kterých nůž vybírat.
Pro univerzální použití je nejvhodnější čepel s hladkým ostřím, se kterým uříznete prakticky vše, jako s vroubkovaným. Vroubkované ostří je ideální na řezání lan či kůže, ale naopak s ním nelze pořádně štípat dříví nebo opracovávat dřevo. Zlatým středem je ostří kombinované, která kombinuje hladké i vroubkované, ale i tato varianta má svou nevýhodu, a tou je broušení. Nabrousit kombinované ostří podomácku je velmi složité.
Čepel je na noži to nejdůležitější, vyrábí se buď z uhlíkových nebo nerezových ocelí.
Uhlíkové ocele obsahují více uhlíku, což se odráží také na jejich vlastnostech – mají lepší řezné vlastnosti, snadno se opracovávají a také brousí, například brousky od jednoho z nejznámějších výrobců brousků na trhu Lansky sharpeners, jehož produkty též naleznete v naší nabídce. Nevýhodou uhlíkových ocelí je větší náchylnost ke korozi, tudíž vyžadují pečlivou údržbu.
Nerezové ocele nejsou sice úplně nerezové, jak říká název, ale vyžadují menší údržbu proti korozi než ocele uhlíkové.
V naší nabídce se nejčastěji setkáte s tvary:
Pojistky jsou na zavíracích nožích pro eliminaci samovolného otevření při nošení v kapse, ale také pro zajištění otevřené polohy nože při práci.
U nožů z naší nabídky většinou narazíte na pojistky typu:
Rukojeti jsou většinou ergonomicky tvarované a pogumované, aby dobře padly do ruky a zamezily sklouznutí ruky na ostří a následnému poranění. V nabídce zavíracích nožů můžete také narazit na nože s rukojeťmi z kratonu, který je odolný a má nízkou hmotnost, nebo také z ocele, která je ještě odolnější, ale naopak těžší.
Abyste se přesvědčili, že vám váš nový zavírací parťák bude vyhovovat, můžete si ho vyzkoušet na některé z našich prodejen, které najdete na Praze 9, v Táboře, Brně, Plzni, Pardubicích nebo ve Vyškově.