Historie švýcarské firmy Victorinox sahá až do roku 1884, kdy si zkušený nožíř a také podnikatel Karl Elsener otevřel nožířský podnik v městečku Ibach-Schwyz v centrálním Švýcarsku. Tím odstartoval 125-letou historii dnes již světově známé a také respektované značky Victorinox (často se také špatně užívá název Victorynox). Základní charakteristikou nože Victorinox je jeho vysoká preciznost, co se týče konstrukce. Typický nůž Victorinox také vyniká vysokou odolností a v neposlední řadě originalitou a praktičností. Kromě multifunkčních nářaďových nožů vyrábí dnes Victorinox také zavírací nože a nože s pevnou čepelí.
Jen pro informaci se sluší vyjmenovat několik z milníků legendární firmy Victorinox při výrobě nožů a nářadí:
Díky dlouhodobě svělé pověsti firmy Victorinox tak dnes slovní spojení "nůž Victorinox" představuje především vysokou kvalitu, preciznost a tradici. Taktické nože Victorinox, kterým se dnes již lidově neřekne jinak než Švýcarské nože, jsou ikonické multifunkční nástroje, které zná dnes prakticky každý. Využití pro ně najdete takřka kdekoliv - od táboru až po veškeré outdoor aktivity a turistiku. Kromě klasických multifunkčních nožů pak dnes společnost Victorinox vyrábí také skládací nože a nože s pevnou čepelí, které jsou stejně odolné, praktické a kvalitní jako ikonické multifunkční nože Victorinox.
více informacíNevíte si rady s výběrem nože? Existuje několik parametrů, podle kterých nůž vybírat.
Pro univerzální použití je nejvhodnější čepel s hladkým ostřím, se kterým uříznete prakticky vše, jako s vroubkovaným. Vroubkované ostří je ideální na řezání lan či kůže, ale naopak s ním nelze pořádně štípat dříví nebo opracovávat dřevo. Zlatým středem je ostří kombinované, která kombinuje hladké i vroubkované, ale i tato varianta má svou nevýhodu, a tou je broušení. Nabrousit kombinované ostří podomácku je velmi složité.
Čepel je na noži to nejdůležitější, vyrábí se buď z uhlíkových nebo nerezových ocelí.
Uhlíkové ocele obsahují více uhlíku, což se odráží také na jejich vlastnostech – mají lepší řezné vlastnosti, snadno se opracovávají a také brousí, například brousky od jednoho z nejznámějších výrobců brousků na trhu Lansky sharpeners, jehož produkty též naleznete v naší nabídce. Nevýhodou uhlíkových ocelí je větší náchylnost ke korozi, tudíž vyžadují pečlivou údržbu.
Nerezové ocele nejsou sice úplně nerezové, jak říká název, ale vyžadují menší údržbu proti korozi než ocele uhlíkové.
V naší nabídce se nejčastěji setkáte s tvary:
Pojistky jsou na zavíracích nožích pro eliminaci samovolného otevření při nošení v kapse, ale také pro zajištění otevřené polohy nože při práci.
U nožů z naší nabídky většinou narazíte na pojistky typu:
Rukojeti jsou většinou ergonomicky tvarované a pogumované, aby dobře padly do ruky a zamezily sklouznutí ruky na ostří a následnému poranění. V nabídce zavíracích nožů můžete také narazit na nože s rukojeťmi z kratonu, který je odolný a má nízkou hmotnost, nebo také z ocele, která je ještě odolnější, ale naopak těžší.
Abyste se přesvědčili, že vám váš nový zavírací parťák bude vyhovovat, můžete si ho vyzkoušet na některé z našich prodejen, které najdete na Praze 9, v Táboře, Brně, Plzni, Pardubicích nebo ve Vyškově.